Systemy wynagradzania

Interesuje mnie przede wszystkim to, jak stworzyć system wynagradzania, który będzie budował zaangażowanie. Wciąż zadaję sobie pytanie, w jaki sposób szczegóły konstrukcji systemów wynagradzania mogą oddziaływać na postawy pracowników.  Być może zainteresują Cię wyniki moich poszukiwań, badałem już między innymi związek zaangażowania pracowników z: wysokością wynagrodzenia, płacą za efekty, świadczeniami dodatkowymi i cechami firmy.

Interesuje mnie także to, jakie czynniki wiążą się z satysfakcją z wynagrodzenia, a zwłaszcza, jaką rolę w budowaniu poczucia satysfakcji i sprawiedliwości z wynagrodzenia odgrywa wysokość wynagrodzenia. Jak wskazują nie tylko moje badania, rola wynagrodzenia jest tu zaskakująco mała i wciąż nie wiemy dlaczego.

W ostatnim czasie w obszarze wynagradzania skupiam się na badaniach nad jawnością wynagrodzeń. Jest to problem budzący spore zainteresowanie, ale o którym wciąż mamy bardzo mało opartej na faktach i rzetelnej wiedzy. W tym obszarze, na podstawie odrzuconego projektu ustawy o tzw. „widełkach” w ofertach pracy, analizowałem jawność płac jako innowację społeczną, pokazując największe przeszkody dla transparentności wynagrodzeń w Polsce. Starałem się również wprowadzić jasność w dyskusję o jawności płac, pokazując mnogość sposobów rozumienia tego, czym jest „jawność wynagrodzeń”. Analizowałem także opinie, obawy i oczekiwania, jakie pojawiają się w przestrzeni publicznej w związku z jawnością wynagrodzeń.

Pisałem również o tym, czemu wynagrodzenia nie spadają w czasie kryzysu, choć powinny, oraz jak w sytuacjach krytycznych obniżyć negatywny wpływ cięć wynagrodzeń na morale pracowników.

Jestem także autorem dwóch książek o wynagradzaniu: „Zarządzanie efektywnością wynagrodzeń”  oraz „Analityka w wynagradzaniu” wydanych przez Sedlak & Sedlak.

Jeśli prowadzisz badania nad wynagrodzeniami lub chcesz porozmawiać o systemie wynagradzania w Twojej firmie, zapraszam do kontaktu.